O portálu

 

UPOZORNĚNÍ! Toto je archiv webu noz.crdm.cz ve stavu z roku 2016. Web není dále aktualizován. Pokud hledáte odpovědi na aktuální otázky k legislativě organizací pracujících s dětmi a mládeží, spolkovému právu v novém občanském zákoníku (NOZ) nebo například ohledně pořádání dětských táborů, zavítejte, prosíme, do on-line Poradny ČRDM.Vážený čtenáři našich nových stránek. Ať už jsi zde náhodou, nebo systematicky hledáš informace ke spolkovému právu v novém občanském zákoníku (NOZ), pak doufáme, že ti budou k užitku. Česká rada dětí a mládeže, stejně jako některé další střešní organizace, spolupracovala s autory NOZ. Snažili jsme se představit pohled velkých dobrovolnických uskupení - organizací, mnohdy s velkou tradicí, členskou základnou, ale přesto, dost často s malým aparátem, který již dnes těžko zvládá narůstající administrativní zátěž. Navrhovaný text zákoníku jsme podrobovali oponentuře, zkoušeli jsme paragrafy modelovat v našich spolcích. Často jsme naráželi na neřešitelné situace. Právě na jejich řešení jsme pracovali. Poděkování zde patří autorům zákona, pod vedením profesora Eliáše, stejně tak, jako lidem z Ministerstva spravedlnosti i členům externích týmů, v neposlední řadě i členům Ústavně právního výboru poslanecké sněmovny..
 
ČRDM poskytuje servis, v první řadě svým členským sdružením, nicméně doufáme, že zde může najít odpověď na svůj dotaz, v podstatě, jakákoli nezisková organizace.
 
Kromě NOZ je potřeba zmínit minimálně dva navazující zákony. Těmi jsou Zákon o statusu veřejné prospěšnosti a Zákon o rejstříku právnických osob. Právě nový, soudy vedený rejstřík považujeme za klíčový nástroj k posílení transparentnosti občanských sdružení (dle NOZ spolků).
 
Přemýšlejte, čtěte, sdílejte odpovědi. Ptejte se, diskutujte. Pamatujte na to, že i vy jste tvůrci nové legislativy. K nejasnostem budou vznikat výklady Ministerstva spravedlnosti, časem jistě i soudní rozhodnutí.
 
Aleš Sedláček, předseda ČRDM

Nejnovější komentáře

Dobrý den,v usnesení máte Eva

Dobrý den,

v usnesení máte přesně napsané, co po Vás požadují. Nejedná se o formuláře, ale...

Odpoved soudu na navrh zapisu ustavu Helena Prentice

Dobry den,

posilam okopirovane usneseni soudu v Plzni, ohledne meho navrhu zalozeni...

Prvozápis - formulář David Tomeš

Dobrý den, pokud jej máte ustanovené a v zakládající listině uvedené, je potřeba jej do...

Dobry den,k návrhu stačí Eva

Dobry den,

k návrhu stačí přiložit jedno vyhotovení zakládací listiny ústavu. Upozorňuji,...

Dobry den,povinnou Eva

Dobry den,

povinnou náležitostí zápisu ústavu v rejstříku je zápis zakladatele, ředitele,...