Jméno | Organizace | Kategorie otázky | |
Petra Zavadilová |
Kolik bude spolek platit za zápisy (registrace, změny stanov, statutárů..) do rejstříku?
Dotaz byl položen na semináři NOZ s Radambuk v Českých 12.9.2013 v Českých Budějovicích.
Odpověď:
Dle novelizovaného § 11 zák. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích, je spolek ve věci spolkového rejstříku osvobozený od soudních poplatků. Zápisy budou tedy bezplatné.
Aleš Sedláček, ČRDM
Aktuálně 5.5.2014
Osvobození od soudních poplatků ve věci rejstříku proběhlo nakonec následobně:
1. Osvobození Spolků. Prosinec 2014. Bylo soudy vyloženo tak, že když se spolek zakládá, tak ještě neexistuje a tudíž nelze osvobodit. Vyměřili sazbu 6 tis. Kč. Opravy údajů však již byly osvobozeny. Jednalo se tedy o zpoplatnění prvozápisů u spolků. Prvozápis pobočných spolků byl již osvobozen, protože návrh podával existující spolek.
podrobněji: http://www.adam.cz/clanek-2015010027-soudni-poplatky-u-spolku-po-novelizaci-zakona-o-soudnich-poplatcich-29-12-2014.html
2. Od 1.5.2015 nabyla účinnosti další novelizace poplatkového zákona, kdy přibylo osvobození ne podle typu právnické osoby (spolku), ale podle typu řízení. Konkrétně řízení ve věci spolku. Tím se překlenuje stav při prvozápisu spolku, kdy ještě fakticky neexistuje.
Někdy se tedy dokáží i zdánlivě jednoduché věci zcela zamotat a protáhnout.
Aleš Sedláček, ČRDM
Komentáře
Napsal uživatel Ales dne St, 11/13/2013 - 07:55. Trvalý odkaz
POZOR POPLATKY REJSTŘÍK
Dobrý den, musím se omluvit. Zatímco zákonodárci, akademici i další zúčastnění legislativního procesu neměli zájem na uvalení poplatku na spolky, stalo se tak. Vzniklo to administrativním neopatřením, kdy v nějaké verzi bylo spojeno osvobození se zapsaným statusem veřejné prospěšnosti (ani to by nebylo optimální z pohledu ČRDM) a následně tento zákon o statusu VP neprošel v Senátu. Překvapilo nás to, když zákon o soudních poplatcích vyšel ve sbírce listin a bylo v něm něco jiného, než textace, kterou jsme měli doposud k dispozici. Stalo se tak, zřejmě administrativním skluzem, kdy pozměňovací návrhy nebyly publikovány v přiměřené době a jednalo se dále podkladovými materiály, které nebyly již v té dané době aktuální.
Jednáme intenzivně s MSp, které deklarovalo snahu osvobození do zákona co nejdříve doplnit. Uvidíme jak rychle bude funkční sněmovna. Každopádně do té doby, doporučujeme do rejstříku zbytečně nic nezapisovat a to ze dvou důvodů:
1. nějakou dobu bude rejstřík zahlcený přejímáním agendy od MV
2. Zmíněný poplatek, který činí 1000 Kč za zápis i za změnu údajů.
Do konce roku proběhne ještě seminář s pracovníky IT MSp (možná v rámci pražského semináře,
http://noz.crdm.cz/akce/82-seminar-noz-v-praze
kde se budeme bavit o optimálním nastavení procesů při komunikaci při zápisech a změnách. Obzvláště u větších soplků, bude dobré agendu v maximální možné míře zjednodušit. Zároveň platí pravidlo:
ZMĚNY IDEÁlNĚ vyřídit ještě s MV do konce roku. (Samozřejmě jen v rozsahu, který MV eviduje)
Ing. Aleš Sedláček, předseda ČRDM
Napsal uživatel Ales dne Čt, 05/01/2014 - 22:19. Trvalý odkaz
Návrh na osvobození již v poslanecké sněmovně
Osvobození NNO od soudních poplatků ve věci rejstříku – podpořme návrh poslance Kořenka
Vlivem rychlého schvalování doprovodných zákonů k novému občanskému zákoníku, došlo, dle našeho přesvědčení, spíše omylem k zavedení poplatkové povinnosti za registraci a zápis změn i u neziskových organizací. Bez povšimnutí senátorů, většiny poslanců i autorů rejstříkového zákona došlo k osvobození od soudních poplatků v zákoně o soudních poplatcích pouze pro držitele statusu veřejné prospěšnosti (VP). Zákon o statusu VP ale nakonec neprošel v Senátu. Jestli je rozumné aby byly osvobozeny jen organizace se statusem VP, je věc na delší debatu, nicméně jelikož status VP není možné v současné době získat, není osvobozený nikdo. Poslanec Kořenek navrhuje návrat k původnímu modelu, tedy osvobození organizací podle právní formy.
Za Českou radu dětí a mládeže jsme s radostí přivítali vystoupení předkladatele na tiskové konferenci ČSSD.
http://www.cssd.cz/ke-stazeni/videogalerie/video-novinky/korenek-klub-poslancu-cssd-odhlasoval-novelu-zakona-o-soudnich-poplatcich/
Novelizace zákona o soudních poplatcích má již přidělené číslo sněmovního tisku 143.
http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=7&CT=143&CT1=0#prilohy
Před projednáním ve sněmovně se k němu musí vyjádřit ještě vláda. Průběh projednávání sněmovního tisku můžete sledovat na přehledných stránkách poslanecké sněmovny. Postup v Senátu je na obdobných senátních stránkách.
http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=7&t=143
Pan poslanec předpokládá, že návrh půjde na jednání sněmovny již na příští schůzi, tj. od 28.4. do 11.5. Bude navrhovat zrychlené projednání. Vím, že mnohé NNO tak již učinily, přesto se domnívám, že bychom měli nyní napnout síly ke společnému postupu a kontaktovat poslance, ideálně v místě svého působení, bydliště apod., aby viděli, že se jedná opravdu o plošný problém, který zasáhne velké i malé. Spolky s členitou strukturou pobočných spolků tím způsobem, že spolek hlavní musí v současné situaci zaplatit za každý zápis u spolku pobočného tisíc korun. Pro zájemce doporučuji přečíst kratičkou důvodovou zprávu, která je součástí návrhu. Argumenty jsou použitelné pro komunikaci s poslanci. Kdybyste měli nějakou zajímavou reakci nebo se chtěli podělit o své zážitky v tomto ohledu, budeme vděční.
Děkuji za naší společnou aktivitu,
Aleš Sedláček, předseda ČRDM
Napsal uživatel Ales dne Út, 01/07/2014 - 18:20. Trvalý odkaz
Aleš Sedláček
Dobrý den, nedělejte si z toho hlavu. Pokud máte papírové doklady o své existenci a nějaké potvrzení od MV, že jste byli registrováni, dojde, s největší pravděpodobností i k překlopení vaší registrace k příslušnému soudu. To, že některá občanská sdružení se objevují v některých databázích a jiná ne (týká se třeba i organizačních jednotek o.s.), je fakt, je to těžko pochopoitelné a spíše to svědčí o zmatku nebo nekoordinovanosti zápiů v různých časových obdobích a pod. Pokud to není pro vás nějak urgentní, doporučuji počkat než dojde k předání agendy. (min. 6 měsíců) Zpracovat případné změny stanov, nahlásit rejstříkovým zákonem požadované údaje, vložit dokumenty do sbírky listin. Soud zareaguje na vaše podání. Tím budete mít jistotu, že je vše v pořádku. Třeba do té doby budou vyřešeny i soudní poplatky a nebudte muset platit 1000 kč nebo žádat o jejich prominutí.
Aleš Sedláček, ČRDM