Jméno | Organizace | Kategorie otázky | |
Vojtěch Bajer |
Podle NOZ není právní subjektivita pobočných spolků úplná, ale pouze odvozená. JUDr. Deverové z této skutečnosti vyvozuje, že statutární orgán má pouze hlavní spolek, ale pobočný spolek jej nikdy mít nemůže. To by ale pro některé pobočné spolky (ale společně s tím i pro spolky hlavní) mohlo znamenat značné komplikace v oblasti samostatného uzavírání smluv s jinými subjekty, v pracovněprávních vztazích vůči dosavadním zaměstnancům apod. Jiní právníci však na problém statutárních orgánů pobočných spolků mají názor zcela opačný. Posunul se v poslední době výklad zákona v této věci? Děkuju.
Odpověď:
Podle § 228 odst. 1 zák. 89/2012 Sb. (dále NOZ) pobočný spolek má právní osobnost, která se odvozuje od osobnosti hlavního spolku. NOZ nezakotvuje žádný institut "neúplné právní subjektivity". Ani ustanovení § 228 nestanovuje, že by právní osobnost PS byla neúplná či částečná. Je pravda, že podle téhož ustanovení může být ve stanovách spolku (pokud je to zapsáno též ve veřejném rejstříku) - určeno, že pobočný spolek může práva a povinnosti nabývat či mít pouze v určitém rozsahu. Nicméně z toho, že některá práva či povinnosti nemůže podle stanov PS nabývat resp. mít, nelze soudit, že má jen částečnou či neúplnou právní osobnost v tom smyslu, že by nebyl právnickou osobou nebo neměl její podstatné znaky. Pokud totiž pobočný spolek má právní osobnost, a nejde-li o osobu fyzickou, je podle ustanovení § 18 NOZ dáno, že pobočný spolek je osobu právnickou - tertium non datur.
Přitom pro právnické osoby obecně, ale nepochybně zejména pro právnické osoby upravené v občanském zákoníku, platí vždy obecná ustanovení NOZ o právnických osobách. Zákon v těchto obecných ustanoveních (§§ 118-209 a pro korporace, tedy i pobočné spolky, i §§ 210-213 NOZ) zakotvuje celou řadu obecných pravidel. Konkrétně tedy se na každou právnickou osobu vztahuje i ustanovení § 123, podle kterého zakladatelské právní jednání určí (mj.) jaký má právnická osoba statutární orgán. Jestliže úprava podle § 123 a navazujících je nepochybně vykládána tak, že právnická osoba musí nezbytně mít statutární orgán, je třeba uzavřít, že také pobočný spolek jako právnická osoba musí mít statutární orgán.
Podle ustanovení § 123 pak platí, že nestanoví-li to zákon přímo, musí být ustanovení o statutárním orgánu, tedy jaký orgán je statutárním orgánem a jak se vytváří, být určeno v zakladatelském právním jednání. Zatímco např. u obchodních korporací nebo u nadací či ústavů zákon výslovně stanovuje, kdo je jejich statutárním orgánem, u spolku a tedy i pobočného spolku zákon toto nestanovuje. V tom případě je tedy povinnou náležitostí stanov spolku určení, kdo je statutárním orgánem a jak se vytváří. Vzhledem k tomu, že stanovy spolku jsou vždy zároveň stanovami jím založených pobočných spolků, je zřejmé, že stanovy musí určit i statutární orgán pobočných spolků.
Ve světle výše uvedeného nelze sice vyloučit ani takové ustanovení stanov, které zakotví "personální unii" v tom smyslu, že ten, kdo je statutárním orgánem hlavního spolku je automaticky též statutárním orgánem pobočného spolku. To však nic nemění na skutečnosti, že pobočný spolek má své vlastní orgány a musí mít stanovený konkrétně svůj vlastní statutární orgán.
Mgr. Petr Pavlok